ربات پزشکی که جهان را تغییر می دهند

بازگشت به نوشته‌ها
روبات های پزشکی+نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

ربات پزشکی که جهان را تغییر می دهند

ما در یک مرحله حساس در زمینه رباتیک قرار داریم. ما در آستانه یک تغییر گسترده در راه تعامل با جهان و ادامه زندگی روزمره خود ایستاده ایم. هر روز ، اکتشافات جدیدی در حال انجام است که ما را ناگزیر به سمت آینده ای سوق می دهد که بیشتر کارها را نه تنها انسان های ما ، بلکه روبات ها انجام می دهند.ظهور اتوماسیون و جایگزینی کارگران با ماشین آلات چیزی نیست که لزوماً “جدید” باشد. این مسئله به اندازه مفهوم فناوری قدیمی است که در نیم قرن گذشته یا به همان اندازه که ربات ها قادر به انجام کارهای بیشتری هستند ، فوری تر به نظر می رسد.

اما در حالی که بسیاری بر روی تأثیرات اتوماسیون بر کارگران کارخانه ها و کارگران غیر ماهر تمرکز دارند ، به طور کلی تصور می شد افرادی که دارای مشاغل با مهارت بالا هستند ، مانند پزشکان ، از ظهور ماشین آلات در امان خواهند بود. معلوم شد که ممکن است اینطور نباشد.

 

روبات های پزشکی+نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

1.  ربات پزشکی داوینچی:

 

روبات داوینچی+نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

با همه گیرترین ربات های پزشکی و استاندارد جراحی با کمک ربات شروع می کنیم. این دستگاهی است که مرز بین “ربات” و “ابزار پزشکی” را از بین می برد زیرا دستگاه همیشه تحت کنترل کامل جراح است ، اما پیشرفت هایی که ایجاد کرده حیرت آور است.

با استفاده از سیستم روبات داوینچی daVinci ، برخی از انواع عملیات را می توان تنها با چند برش کوچک و با حداکثر دقت انجام داد ، که به معنی خونریزی کمتر ، بهبود سریعتر و کاهش خطر ابتلا به عفونت است.

و گرچه daVinci تقریباً هجده سال است که وجود دارد ، این پیشرفت بیشتر و بیشتر می شود ، اما با سرعت شرکت های بزرگ فناوری DaVinci در ایجاد سیستم های مشابه با ویژگی های مستقل تر و توانایی های گسترده تر ، تلاش میکنند.

 

2. پروتزهای تحریک شده و حسی:

روبات های حسی + نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

رشته پروتز در چند سال گذشته به قدری پیشرفت کرده است که دیگر این سوال مطرح نمی شود: “آیا می توان جایگزینی مناسب برای یک اندام ایجاد کرد” ، بلکه “آیا می توان چیزی حتی بهتر از طبیعت نیز ساخت.”

در آزمایشگاه Biomechatronics MIT ، محققان اندامهای رباتیک فعال شده توسط ژیروسکوپی را ایجاد کرده اند که قادر به ردیابی موقعیت خود در فضای سه بعدی و تنظیم اتصالات آنها به بالا از 750 بار در ثانیه است.

علاوه بر این ، آنها پوست بیونیک و سیستم های کاشت عصبی ایجاد کرده اند که با سیستم عصبی ارتباط برقرار می کنند ، به کاربر اجازه می دهد بازخورد لمسی از پروتز را دریافت کند و به صورت ارادی آن را مانند یک اندام طبیعی کنترل کند.

این یک جهش عظیم به جلو در وحدت انسان و ماشین است و به زودی می تواند برای  افرادی که قطع عضو شده اند در دنیا تسکین بزرگی ایجاد کند.

 

3.  ربات پزشکی آندوسکوپی:

روبات اندوسکپی+نرم افزار های تخصصی درمان دکتر

 

آندوسکوپی روشی است که یک دوربین کوچک روی یک سیم طولانی از طریق یک “شکاف طبیعی” به بدن وارد می شود تا به دنبال آسیب ، اشیا خارجی یا ردپای بیماری باشد. این یک رویه ناخوشایند و ظریف است که ممکن است از گذشته هم باشد.

پیشرفت های جدید شرکت هایی مانند Medineering در این روش از ربات های باریک و انعطاف پذیر استفاده می کنند که می توانند مانند یک ماشین RC به نقطه دقیق مورد نیاز پزشک هدایت شوند.

سپس می توانند بدون لرزش دست انسان در آنجا بمانند و طیف گسترده ای از ابزارها را برای هر چیز از گرفتن بیوپسی تا سوزاندن زخم به کار می گیرند.

حتی جالب تر به اصطلاح “آندوسکوپی کپسول” است که در آن عمل ساده انجام می شود ، بلعیدن یک ربات به اندازه یک قرص که در امتداد دستگاه گوارش شما حرکت می کند ، جمع آوری داده ها و گرفتن عکس هایی که می تواند به طور مستقیم به پردازنده برای تشخیص ارسال شود .

 

4. ارتزها (اسکلت های بیرونی AKA):

فناوری پزشکی+ نرم افزار های تخصصی درمان دکتر

همه ما می خواهیم حداقل کمی مرد آهنین باشیم ، اما اسکلت های بیرونی رباتیک کاربردهای پزشکی بیشتری نسبت به ابرقهرمان ها دارند. برای مبتدیان ، از آنها برای کمک به افراد فلج که دوباره راه می روند استفاده می شود ، که هیچ  معجزه ای نیست.

آنها همچنین می توانند برای اصلاح ناهنجاری ها یا مثلاً برای توان بخشی پس از آسیب مغز یا نخاع با تأمین عضلات ضعیف با کمک آنها برای انجام حرکات و شروع بهبود آسیب ها مفید باشند.

اکثر این اسکلت های بیرونی از طریق ترکیبی از ورودی کاربر و حرکات از پیش تنظیم شده کار می کنند ، اما با پیشرفت در رابط های عصبی ، فقط یک زمان طول می کشد تا اسکلت بیرونی مستقیماً کنترل شده توسط ذهن در دسترس باشد.

 

5. ربات درمانی هدفمند:

روبات تارگت تراپی + نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

اگرچه نسبتاً جدید است ، اما این یک نوع امیدوار کننده از ربات های پزشکی است. اساساً ، آنها از ذرات مکانیکی نزدیک به میکروسکوپی برای رساندن دارو یا درمان دیگر به محلی هدف خاص در بدن استفاده می کنند.

این می تواند برای رساندن تابش مستقیم به تومور یا کاهش عوارض جانبی دارو با محدود کردن آن به اندام مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

در اینجا جالب اینجاست که چگونه ذرات به هدف می رسند. روش های مختلفی وجود دارد ، اما تحقیقات جدید شامل ریز ربات هایی با دم کوچک و مارپیچ است که می تواند توسط میدان های مغناطیسی هدایت شود و خود را از طریق رگ های خونی به یک نقطه خاص در بدن بچرخاند. شسته و رفته!

 

6. ربات پزشکی ضد عفونی کننده:

روبات های ضد عفونی کننده+ نرم افزار های تخصصی درمان دکتر

حقیقت ناگوار این است که بیمارستان ها مکان های بسیار کثیفی هستند. شما ممکن است برای درمان به آنجا بروید ، و با یک بیماری کاملا جدید ترک کنید و از آنجا که بیمارستانها به طور معمول مقدار زیادی آنتی بیوتیک تجویز می کنند ، می توانند محل تولید برخی از سخت ترین باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک در اطراف باشند.به همین دلیل تمیز بودن اتاق های بیمارستان بسیار مهم است ، اما چرا وقتی یک ربات دارید این تمیزکاری را  انسان های مستعد خطا انجام دهد؟ ربات های ضد عفونی کننده مدرن به طور خودکار به اتاق بیمارانی که مرخص می شوند می روند و سپس اتاق خالی را با اشعه ماورا بنفش پرقدرت برای چند دقیقه بمباران می کنند تا اینکه هیچ میکروارگانیسم زنده بماند.

 

7. رباتهای آموزش بالینی:

روبات های بالینی+ نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

ربات هایی که برای اموزش عملی به پزشکان و دانشجویان کمک میکند اناتومی بدن کاملا مشابه با بدن انسان دارند.اذعان می کنم ، ممکن است این مورد مانند برخی دیگر از لیست هیجان انگیز به نظر نرسد ، اما این را در نظر بگیرید: تاکنون ، جراحان بیشتر در کار یا جسد یاد می گرفتند. به طور ناگهانی ربات های آموزش بسیار مهم تر به نظر می رسند.

 

8. ربات پزشکی همراه:

روبات های همراه+نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

همه مشکلات پزشکی که ربات ها می توانند برطرف کنند نباید تهدید کننده زندگی باشند. واقعیت این است که میلیون ها فرد مسن ، ناتوان یا معلول ذهنی در جهان وجود دارند که از تنهایی مزمن رنج می برند و فاقد تحرک هستند.

این بیماران همچنین افرادی هستند که نیاز به معاینه منظم از سرپرست دارند ، این مسئله می تواند در مناطقی که کمبود سرپرست حرفه ای دارند مشکل ساز شود. ربات های همدم هر دو این مشکلات را یک باره حل می کنند و واقعاً زندگی بسیاری را بهتر می کنند.

به آنها مانند یک کراس اوور Tamagotchi-Alexa فکر کنید که در صورت زمین خوردن می تواند با آمبولانس نیز تماس بگیرد.

BUDDY ، با یک ورود جدید به بازار ، حتی در یک سطح احساسی که همیشه در حال تغییر است با صاحبان آن ارتباط برقرار می کند و جایزه بهترین نوآوری 2018 را برای پیشرفت های خود کسب کرد.

 

9. جایگزین های ربات Telepresence:

روبات های جایگزین+ نرم افزار های تخصصی پزشکی درمان دکتر

احتمالاً قبلاً یک جایگزین دور حضور را به عنوان شوخی در یک برنامه تلویزیونی یا در یک دفتر استارت آپ مد روز دیده اید. به نظر می رسد که آنها مانند iPad هایی قرار گرفته اند که در بالای مینی Segway قرار گرفته اند که ذاتاً احمقانه هستند.

اما حقیقت این است که آنها در واقع نقش کلیدی در زمینه پزشکی به عنوان راهی برای آوردن پزشکان برتر و تخصص تشخیصی در جوامع محروم و نقاط دورافتاده جهان پیدا کرده اند.

پزشکان در نیویورک اکنون می توانند با کسری از هزینه و تلاش برای سفر شخصی به آنجا ، با بیماران و پزشکان محلی در مناطق روستایی هند صحبت کنند ، و دانش خود را به اشتراک بگذارند و در مورد تشخیص ها در زمان واقعی مشاوره کنند. بنابراین ، احمقانه به نظر می رسد ، کاملاً امکان دارد که معاینه سالانه بعدی شما به جای شخص فیزیکی ، با یک قرص کنترل از راه دور انجام شود.

10. ربات های پرستار:

روبات های پرستار+نرم افزار های اختصاصی پزشکی درمان دکتر

پرستاران معجزه گر مایه واقعی هر محیط پزشکی هستند. اما آنها همچنین بیش از حد کار می کنند و از نظر زمانی هم محدودند ، البته در بسیاری از مکان ها کمبود آنها ذکر نمی شود. در اینجا پرستاران رباتیک حضور دارند. در بیشتر موارد ، اینها سیستم هایی هستند که می توانند مدارک دیجیتالی را پر کنند ، اندازه گیری علائم حیاتی را انجام دهند و وضعیت بیمار را کنترل کنند.

برخی از پرستاران جدید رباتیک کارهای مهم دیگری را که پرستاران با آن گیر می کنند ، مانند جابجایی کالسکه ها و جیب از اتاق به اتاق دیگر ، یا حتی خون کشیدن هدف خود قرار داده اند! در پایان روز ، اگر این کار باعث صرفه جویی در وقت پرستاران می شود و به همه اجازه می دهد از بیماران بهتر مراقبت کنند ، همه ما طرفدار آن هستیم.

 

 دانلود نرم افزار تخصصی پرستاری و خدمات در منزل

منبع

بازگشت به نوشته‌ها