فناوری-پزشکی

با توجه به افزایش جمعیت و رشد روز افزون فناوری اطلاعات در علم پزشکی که به تکنولوژیها وابسته است به این علت به دنبال تحول عظیمی در علم پزشکی شاهد هستیم که یکی از این حوزه ها در بخش بهداشتی و درمانی میباشد .

که  فناوری های این حوزه کمک بسیار شایانی به پزشکان و بیماران کرده است.

که این خدمات از جمله ذخیره اطلاعات بیمار (تشکیل پرونده الکترونیکی) . سیستم اطلاعات دارویی . سیستم های درمانی از راه دور . که هدف از انجام این کار کمک به آسانتر کردن کادر درمان و پیگیری مداوم بیمار تا بهبود کامل است.

پزشکان و بیماران از هرجای دنیا میتوانند باهم در ارتباط باشند و در روند کار تسریع ببخشند .

 

ارائه خدمات پزشکی به سه بخش تبدیل میشود :

دوره اولیه :

این مرحله درمانی طبق سازمان بهداشت جهانی در کنفرانس آلما-آتا در ۱۹۷۸، مراقبت‌های بهداشتی اولیه  را مد نظر قرار دادند که عبارتند از مراقبت‌های ضروری در زمینه سلامت که برای همه افراد جامعه  و خانواده‌ها قابل دسترسی باشد.

ژنراتور سفری
ادامه مطلب

و براساس گفته  سازمان جهانی بهداشت خدمات بهداشتی اولیه لازم است پوشش همگانی داشته باشند، مردم محور باشند و به نیازهای مردم بپردازند.

 

خدمات اولیه درمانی در سه بخش متفاوت تقسیم میشود :

1 پیشگیری و کاهش بروز بیماری است

2 خدمات غربالگری جهت شناسایی زود هنگام افراد بیمار

3 درمان و کنترل عوارض بیماری ها

غربالگری برای شناسایی بیماری ها زودتر از موعد پیشگیری از ابتلا به بیماری و خود مراقبتیکنترل بیماری ها و جلوگیری از ابتلای دوباره بهبیماری

دوره ثانویه :

این خدمات با متخصصین پزشکی در مطب ها و بیمارستان ها که با بخش های اورژانس . جراحی ها . ازمایشگاه ها صورت میگیرد .

 

دوره ثالثیه:

این دوره بخشی از  خدمات مشاوره‌ای تخصصی است که متخصصین و مراکز مجهز به امکانات تشخیصی و درمانی که در بیمارستان‌های محلی  در دسترس است .

که  از این خدمات میتوان به مراکز مصدومیت‌ها ، مراکز سوختگی ، نوزادان ، پیوند اعضاء ، بخش‌های سرطان  در پزشکی می‌شود .

خدمات پزشکی مدرن وابسته به اطلاعاتی است که هنوز در بسیاری از مراکز بر مبنای کاغذ است وجای امید است که هر روز بیشتر به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.