تشخیص فشار داخل چشم با لنز

تشخیص فشار داخل چشم با لنز
تشخیص فشار داخل چشم با لنز

گلوکوم حدود 4 درصد از افراد بالای 40 سال رو تهاجم قرار میده و یک بیماری بدون علامت ، پیشرونده و برگشت ناپذیره که به ارامی منجر به کوری میشه مگر اینکه در همون اوایل ابتلا به بیماری تشخیص و مورد درمان قرار بگیره . برای افراد بدشانس که فرم بدخیم داشته باشه یا هنوز تشخیص داده نشه ، از نظر دید و کیفیت زندگی تأثیر زیادی در سبک زندگی فرد میزاره. اما با فناوری لنز جدید پزشکی این مشکل کم و بیش حل شد.

این بیماری با اندازه گیری فشار داخل چشم (IOP) ، آزمایش ساده ای که توسط اکثر چشم پزشکان در ساعات اداری انجام می شه ، میتونه تشخیص داده بشه. با این حال ، این اندازه گیری های ثابت IOP به طور کامل و دقیق اتفاقی که که در طول زمان در چشم افتاده و خواهد افتاد رو نمتونه به خوبی تشخیص بده.

Sensimed ، یک شرکت فناوری پزشکی سوئیس ، جزئیات تشخیص فشار داخل چشم با لنز ناظر بر IOP رو منتشر کرده که از لنز تماسی نرم و یکبار مصرف حاوی حسگر فشار استفاده می کنه و بیماران رو برای آزمایش در ایالات متحده جذب می کنه. این دستگاه قبلاً در اروپا به بازار عرضه شد. چهار مولفه اصلی در سیستم اندازه گیری فشار تله متریک وجود داره که آونا رو Triggerfish نام دارن:

Contents

دانلود رایگان دموی نرم افزار تخصصی چشم مخصوص کامپیوتر PC از لینک زیر

دانلود رایگان دموی نرم افزار تخصصی چشم

1.سنسور:

تشخیص فشار داخل چشم با لنز
تشخیص فشار داخل چشم با لنز

یک حسگر سیستم مکانیکی میکرو الکترونیکی (MEMS) و یک ریزپردازنده تله متری در یک لنز تماسی نرم ، آب دوست و یکبار مصرف تعبیه شده . تمام عناصر حسگر در لنز خارج از خط دید بیماران جاسازی شده. دستگاه های MEMS دستگاه های الکترونیکی میکروسکوپی هستن که می توانند حرکات ریز را در چشم تشخیص بدن که اساس شتاب سنج ها و ژیروسکوپ های تعبیه شده در اکثر تلفن های هوشمند هستن.

2.کابل آنتن و داده:

یک آنتن دایره ای دور چشم در لنز زده میشه که انرژی و اطلاعات رو دریافت می کنه و به کنترل کننده قابل حمل متصله.

3.ضبط کننده:

ضبط کننده باتری اندازه گیری را ذخیره می کند و به صورت بی سیم در دسک تاپ متخصص چشم پزشک بارگذاری میشه.

4.نرم افزار:

تجزیه و تحلیل داده ها و نرم افزار بیوانفورماتیک در رایانه چشم پزشک.

این شرکت برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی دستگاه Triggerfish در ثبت نوسانات نسبی IOP ، در یک آزمایش بالینی مستقر در سان دیگو درخواست بیماران مبتلا به گلوکوم زاویه باز اولیه (POAG) مورد بررسی این فناوری قرار میدهد.

در یک آزمایش  کنترل از سیستم عامل Triggerfish، ده داوطلب سالم از این سیستم برای مدت 24 ساعت استفاده کردن و با ارزیابی دقت بینایی ، توانایی خیس شدن سطح و تحرک سنسور پس از 5 و 30 دقیقه ، 4 ، 12 و 24 ساعت ارزیابی شد.

تشخیص فشار داخل چشم با لنز
تشخیص فشار داخل چشم با لنز

راحتی استفاده از ان لنز در بین داوطلبان این ازمایش تایید شد. راحتی موضوع امتیاز بالایی داشت و با گذشت زمان نوسان قابل توجهی نداشت. حد بینایی با بهترین شرایط در طول سایش سنسور به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد. سه نفر دچار سایش خفیف و گذرا در قرنیه شدن. در همه بیماران به جز یک بیمار ، دستگاه Triggerfish داده های قابل استفاده از ضبط سیگنال تله متریک را با حساسیت کافی برای به تصویر کشیدن ضربان چشم به دست آورد.

شرکت Sensimed در لوزان سوئیس مستقر و از زمان تأیید نهادهای نظارتی در سال 2009 دستگاه رو در اروپا بازاریابی کرد.

منبع

ساعت حلقه ای زنگدار
ادامه مطلب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شش =